Instagram
Careportal
logo logo
Okur Evreni
logo logo
Teklif Alın
KAPAT
Telefon :

+90 (545) 201 8367

Adres :

Karaciğan Mah. Ali Ulvi Kurucu Cad. Enntepe Mall Office B Blok 9. Kat 117/907 Karatay/Konya

E-Posta :

destek@ayyildizsoft.com.tr

Sosyal medya, kullanıcılarını yeni ve normal şartlarda ulaşılmaz bilgilerle buluşturma kolaylığı sağlarken; insanların manevi duyguları başta olmak üzere maddi olarak da  istismar etmek isteyen dolandırıcıları da ne yazık ki bir araya getiriyor.

Günümüzde oldukça geniş bir kitleye ulaşmış olan Instagram dolandırıcılığı, süslü görsellere ve ucuz fiyatlara aldanan kullanıcılarının en büyük kabusu oldu.

“Dolandırılmak istemiyorum” ya da “Dolandırılmamak için neler yapmalıyım ?”  diyorsanız gelin sorularınıza birlikte yanıt arayalım. Ama her şeyden önce konu hakkında sizleri biraz bilgilendirmek isterim.
Dünyanın dört bir yanından insanların etkileşim halinde kalmasını mümkün kılan sosyal medya platformları pek çok alanda hizmet gerçekleştirmek üzere kullanılıyor. Fakat sahte ya da taklit profilleriyle kullanıcıların karşısına çıkarak insanları çıkmaza sürükleyen dolandırıcılar ne yazık ki sosyal medya severlerin bir kabusu olmuş durumda.

1-Instagram DM üzerinden mesaj isteği olarak gelen destek mesajları:  Bir sabah uyandınız ve  DM kutunuza instagram uygulaması başlığı altında bir mesaj isteği gelmiş ve mesaj içeriğinde hesabınızda kullanmış olduğunuz görselle alakalı olarak telif hakkına girdiğinizi ve şayet linke hesap bilgilerinizi girmezseniz hesabınızın 24 saat içerisinde bloke olacağını söyleyen bir mesajla karşılaşırsanız panik olmamanız gerektiğini ve hemen mesaj isteğini reddetmeniz gerektiğini belirtmekte fayda var. Çünkü bir uygulama şayet böyle bir ihlal söz konusuysa size bu durumu asla ve asla basit bir mesaj isteğiyle belirtmez!

2-Kupon ve tebrik mesajları: Yakın bir arkadaşınızdan “… Canım ben A firmasından şu tutarda bir kupon kazandım, şunları şunları yap sende kazan…” gibi bir öneriyle karşı karşıya kaldığınızda lütfen hemen güvenip kişisel bilgilerinizi o kişiyle paylaşmayın. Ulaşılabilecek düzeyde bir yakınlığınız bulunuyorsa o kişiyle derhal irtibata geçin. Ve durum hakkında bilgilendirin. Unutmayın her şeyin bir karşılığı vardır ve kimse size yüklü bir tutarı yalnızca kişisel bilgilerinizi paylaştığınız için vermez.

3-İmza kampanyaları: Kadına, çocuğa, yaşlıya ya da hayvana yapılan şiddeti kınamak adı altında sizlere iletilen imza kampanyaları hakkında detaylı bir araştırma yapmadan incelemeyin ya da bu konuyla alakalı olarak bir paylaşımda bulunmayın. Çünkü bahsetmiş olduğunuz her bir kampanya öncelikle yasal bir soruşturmadan geçer ve öyle hizmete sunulur. Toplumu yakından ilgilendiren her bir olay ve bu olayların doğuracağı sonuç devlet yetkililerini etkileyeceği için ve ayrıca insan psikolojisini manevi açıdan da etkisi altına alacağı için uzun soluklu bir araştırmayı kapsayacak bir girişimden bahsediyoruz.

4-Görsel takllti: Şahsınıza ait olarak paylaşmış olduğunuz görselin taklit edilerek başka bir şahsın ismiyle size ait olan görsel kullanılmış ve bu başlık altında dolandırma yoluna gidilmişse bu durum bir hak ihlaline girdiğinden yasal bir süreç başlatma hakkı doğurur.  Şayet böyle bir durumla karşılaştıysanız ya da yakınınız olan birinin bu şekilde hakkına gasp edildiğini öğrendiyseniz konu hakkında mutlaka ama mutlaka bilgilendirmeniz gerektiğini belirtmek isterim. Hesabı çalınan kişinin fotoğrafları başka bir sosyal medya hesabında kullanılmış ise ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİN İHLALİ suçu işlenmiş olarak kabul edilir.

Bu ve buna benzer pek çok örnekle çoğu kişinin mağdur edildiğine gün gün şahitlik ediyoruz. Sosyal medya hesabının çalınması bir bilişim suçudur. Başkasının Facebook, Twitter, Instagram veya Mail hesaplarını çalmak, şifresini değiştirmek, kullanmak gibi fiillerin tamamı hukukumuzca yasaklanmış olmakla birlikte, bu yasağa uyulmaması takdirinde  suç işlenmiş sayılacaktır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum bir maddeden de anlaşılacağı üzere sosyal medya hesabı çalınan kimsenin kendisi aleyhine haberi olmadan video ya da resim paylaşılması veya sahte bir başka hesaptan başkasına ait bilgilerin sızdırılması internet  yoluyla özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunu oluşturmaktadır. Bu suç Türk Ceza Kanunu’nun 134. Maddesinde de düzenlenmiştir. Bu kanun maddesine göre; internet yoluyla, başka kişilere ait görüntü veya seslerin internet ortamında ifşa edilmesi özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunun ağırlaştırılmış halini oluşturmakta ve bu suçu işleyen kişiye 2 – 5 yıl hapis cezası uygulanmaktadır.  

Türk Ceza Kanunu’nda da;

Bilişim sistemine girme başlıklı 243. Maddede; bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye; bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verileceği,

Ve bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse; altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunabileceği,

Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme başlıklı 244. Maddede bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi; bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceği, v
e bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi; altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceği düzenlenmiştir.

İnsanlarımıza hem maddi,  hem de manevi olarak zarar veren ve aslında günümüzde çok güzel bir işleve sahip olan sosyal medya platformlarını kötüye kullanan bu insanlar yüzünden,  güven problemi yaşayarak haklarından mahrum bırakılan insanların sesi olmak adına gereken tedbiri alarak sosyal medyayı amaçları doğrultusunda kullanmaya özen göstermeliyiz.

İnstagram dolandırıcılığına ''dur'' demek için olası bir durumda inansanız dahi harekete geçmeden önce bir uzmana danışmanızda fayda var, böyle bir durumda mağdur olmamanız için tüm sorularınızı bize ( https://eprongroup.com.tr/) ücretsiz olarak sorabilir, danışmanlığımızdan yararlanabilirsiniz.

İnstagram Dolandırıcılığında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar önemli
Hizmetlerimizi İnceleyin.

Never ever think of giving up. Winners never quit and quitters never win. Take all negative words out of your mental dictionary and focus on the solutions with utmost conviction and patience. The battle is never lost until you’ve abandon your vision.

Bize Ulaşın :