WHATSAPP GİZLİLİK İHLALLERİ NELERİ KAPSIYOR?

Dünya kendini yenilerken gelişen teknoloji ile birlikte whatsapp da son dönemlerin sansasyonel haberlerinden biri olmaya devam ediyor. Bildiğiniz üzere son günlerde gizlilik politikası hakkında yaptıkları bir açıklama ile 200 milyon kullanıcı kaybeden whatsapp bu politikayı uygulamayacağını bildirerek herkesin içine bir su dökmüştü diyebiliriz. Peki ne oldu? Whatsapp geri attığı adımından neden vazgeçti? Bugün gizlilik politikası hakkında son durum nedir? Bir çoğumuzun korktuğu gibi mesajlarımızı ve konumumuzu facebook’a göndererek kişisel verilerimize karşı bir saldırıda bulunuyor mu? Bilinenin aksine çok doğru bir açıklama yapamaması sebebiyle whatsapp aslında kişisel verilerimize bir saldırıda bulunmuyor. Yada en azından böyle bir şey şu an için söz konusu dememiz pek doğru olmayacaktır. 


Kişisel mesajlaşmalarımızın gizliliği ve güvenliğini whatsapp madde madde şu başlıklarla açıklıyor;

Kişisel mesajlarınızı okuyamayız ve aramalarınızı dinleyemeyiz. Bu içerikleri Facebook da okuyamaz ve dinleyemez.

Kullanıcıların mesaj gönderdikleri ve aradıkları kişilerin kaydını tutmayız.

Paylaştığınız konumu göremeyiz. Konumunuzu Facebook da göremez.

Kişilerinizi Facebook ile paylaşmayız.

Gruplar gizli kalır.

Mesajlarınızı kaybolacak şekilde ayarlayabilirsiniz: Gizliliği daha da arttırmak amacıyla, mesajlarınızı gönderdikten sonra sohbetlerden kaybolacak şekilde ayarlayabilirsiniz. 

Peki ne yapıyor bu whatsapp? Hepimizin kafasını neden bu şekilde karıştırıyor? 

 İşletme hesapları yüzünden. Bildiğiniz üzere tüm dijital platformlarda bir de ‘’business’’ versiyonu vardır. İşletmelerin müşterileriyle daha kolay iletişim kurduğu ve gerekirse reklam verebildikleri, istatistikleri takip edebildikleri bir versiyon. İşte tam olarak bu versiyonda WhastApp gizliliğiniz ‘tehlikeye’ giriyor diyebiliriz. Peki WhatsApp’ın bu konuda ki açıklaması nedir?


İşletmelerle mesajlaşma özelliği ve Facebook ile çalışma biçimimiz:

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan her gün WhatsApp üzerinden farklı büyüklükteki işletmelerle güvenli bir şekilde iletişim kuruyor. İşletmelerle mesajlaşmayı tercih etmeniz durumunda sizlere daha kolay ve iyi bir deneyim sunmak istiyoruz. WhatsApp’ta aşağıdaki özellikleri kullanan herhangi bir işletmeyle iletişim kurduğunuzda bunu her zaman açıkça belirteceğiz.

Facebook barındırma hizmetleri: İşletmelerle mesajlaşmak, ailenizle veya arkadaşlarınızla mesajlaşmaktan farklıdır. Bazı büyük işletmelerin, kendi iletişimlerini yönetmek için barındırma hizmetlerini kullanmaları gerekiyor. Bu nedenle işletmelere; müşterileriyle aralarındaki WhatsApp sohbetlerini yönetmek, soruları yanıtlamak ve satın alma makbuzları gibi yararlı bilgiler göndermek için Facebook’un sağladığı güvenli barındırma hizmetlerini kullanma seçeneği sunuyoruz. Ancak bir işletmeyle ister telefonla ister e-posta veya WhatsApp üzerinden iletişim kuruyor olun, ilgili işletme ne söylediğinizi görebilir ve bu bilgileri Facebook’ta reklam yapmak dahil olmak üzere kendi pazarlama amaçlı faaliyetleri için kullanabilir. Bilgilendirildiğinizden emin olmak amacıyla, Facebook’un sağladığı barındırma hizmetlerini kullanmayı seçen işletmelerle yapılan tüm sohbetlere, durumu açık ve net bir şekilde belirten etiketler ekleriz.


İşletmeleri keşfetme:

Facebook’ta, belirli bir işletmeye WhatsApp üzerinden mesaj göndermek için kullanabileceğiniz bir düğme içeren reklamlar görebilirsiniz. Telefonunuzda WhatsApp yüklü ise ilgili işletmeye mesaj gönderme seçeneğine sahip olursunuz. Bu reklamlarla etkileşime geçme biçiminiz, Facebook tarafından, Facebook’ta gördüğünüz reklamların kişiselleştirilmesi amacıyla kullanılabilir.

Sonuç olarak whatsapp üzerinden bir işletmeyle iletişime geçtiğinizde, işletme sizinle olan konuşmaları kişisel verilerin korunması kapsamı dışında bir pazarlama unsuru olarak kullanarak ‘gizlilik’ ilkelerinizin dışına çıkabilir. WhatsApp bu bilgilendirmeyle sizin onayınızı alma nezaketinde bulunmayı amaçlamaktadır, tabii kullanmamak yine sizin elinizde. :)